Spolu už knihy precestovali:

Skrotení na neurčito

František Piljar
Dali-BB, 2018
(0 hodnotení)
Oboch hlavných hrdinov - Kuzmu i Kriváňa - výrazne poznačila ich minulosť, zmeny v spoločnosti a vyrovnávanie sa s novou realitou. Nimi, popri ďalších postavách, ponúka...
Kúpiť tento titul na martinus.sk
Precestovala0 km
Počet čitateľov1
V obehu od03.01.2019
Pridalparvitas
Zdravie knihy
100%
Posledná poloha
Pridanie novej knihy
Banská Bystrica
Pridanie vlastnej knihy do hry Knihobežník.
Čítaná
Kniha je momentálne čítaná
Mám túto knihu
Našiel si túto knihu? Odomkni ju a začni písať jej príbeh.

Tisíce príbehov. Jedna kniha.

parvitas
Nájdená 03.01.2019, 12:09
Pridanie novej knihy
Banská Bystrica
Skrotení na neurčito
Hlavnou postavou je Vincent Kuzma, komunistický novinár, ktorý po Nežnej revolúcii neobrátil kabát dostatočne rýchlo, dostal strach a stal sa nezamestnaným. Ponuky na zamestananie síce mal, ale nie je to to, čo by chcel robiť (oslovil ho napr. bývalý eštébak, ale aj díler drog)a tak len zabíja čas. Jeho vzťah s manželkou Vandou je v koncoch, ona ho živí (má krajčírstvo pre prominentných) a teraz dokonca rozmýšľa aj nad rozvodom. Kuzma pije a stávkuje, občaj aj vyhráva. Vracia sa mu neustále ten istý sen. Do skutočnosti ho nevracia ani láska k horám, ale paradoxne, vytrhne ho smrť (vražda) manželky. Všetci v ňom vidia vraha. Do hôr ide rozsypať jej popol. Stretáva tam mladšiu ženu, Lenku, ich vzájomný vzťah sa vyvíja prekvapivo rýchlo, čakajú spolu dieťa a Kuzma sa mení, lepší sa jeho vzťah s dcérami a celkovo to vyzeralo na šťastný koniec, ale dostala ich minulosť. Príbeh má aj istý závan tajomna, vo sne s ním komunikuje jeho prvá manželka Vanda, no jej varovanie sa minulo účinkom. Novela nie je klasické krimi, občas sa síce vynoria podozriví, no nie je to prvoradá línia. Do popredia vystupuje psychologický svet hlavného hrdinu, jeho prežívanie. Môžem ju odporučiť napríklad priaznivcom hôr a turistiky (hlavne v okolí Banskej Bystricie a okolia), pokojné opisy prírody sú v kontraste so životom v meste. Názov poviedky sa opakuje niekoľkokrát v spojení „sú ľudia skrotení na neurčito“. A teraz mám otázku na autora, čo tým chcel vlastne povedať?
Posledný ťah štetcom
Podobne, ako v predchádzajúcej novele, aj tu je hlavným hrdinom muž, Ondrej Kriváň, a tiež rád pije kávu a miluje hory. Počas komunizmu ho preradili na nižšiu pozíciu, lebo on ako odborník nebol dostatočne zanietený a verný strane. Nájde si ho mladý novinár Karol Šperka a chce ho lepšie spoznať (a napraviť to, čo spôsobil jedným zlým článkom o ňom) – a tak do hôr začínajú chodiť spolu. S manželkou Jolanou v ňom vidia svoje dieťa, lebo dve dcéry emigrovali – jedna žije v Nemecku a druhá v Taliansku a málokedy sa vidia. 40 rokov chodí po horách, ktoré pozná ako svoju dlaň a maľuje turistické značky. No raz sa stane, že ich aj s Karolom napadne medvedica (dostali sa medzi ňu a mláďatá) a ich obyčajná turistika sa zmení na boj o život. A posledný ťah štetcom neurobia pri maľovaní turistickej značke, ale poslúži ako volanie o pomoc. Po návrate sú z nich hrdinovia, aj keď z Kriváňa vyprchalo nadšenie chodiť do hôr. Pomohlo mu zblíženie s dcérami a šťastie Karola, ktorého už berú ako vlastného. Na horách im pomáhal aj alkohol a nie je isté, či bol práve ten spúšťačom, no Karol sa dostal do psychotického stavu, že nikoho nepoznával a blúznil. Návšteva psychiatrie bola nevyhnutná, no vyzerá to tak, že ani Ondrej nebude v poriadku. Koniec novely sa nenesie v šťastnom duchu, ich život je ako putovanie po horách, raz stúpajú a raz klesajú.
03.01.2019, 12:13

NovíKnihobežníci

Čitateľ Brunka
Kysucké nové mesto
Čitateľ Leuš
Brezovica
Čitateľ Majuska80
Pruské
Čitateľ Zuzsul
Brezno
Čitateľ Kradnem.knihy
Partizánske
Čitateľ oliviabest-x
Bratislava

NaposledyUvoľnené knihy

Thomas H. Block
Jacques Chabannes
Robin Cook
Adriana Macháčová
Trevor Stone, Gail Darlingtonová
Thomas Harris
Arthur Hailey
Pierre Boulle
Marc Cerrone
Joseph Wambaugh

NovéMiesta

Undefined, Slovenská republika
Undefined, Slovenská republika
Undefined, Slovenská republika
Undefined, Slovenská republika
Undefined, Slovenská republika
Undefined, Slovenská republika