Spolu už knihy precestovali:

Rozprávky starej matere

Mária Jančová
Mladé letá, 1972
(1 hodnotenie)
Pre čitateľov od 9 rokov.
Precestovala108,45 km
Počet čitateľov3
V obehu od12.07.2014
PridalNyka
Zdravie knihy
100%
Posledná poloha
Rannô ptáča
undefined
Čítaná
Kniha je momentálne čítaná
Mám túto knihu
Našiel si túto knihu? Odomkni ju a začni písať jej príbeh.

Tisíce príbehov. Jedna kniha.

ma05
Nájdená 13.04.2019, 20:40
Rannô ptáča
undefined
Rozprávky starej matere nie sú vlastne rozprávkami, ale rozprávaním starej mamy o príbehoch zo svojho života za mlada, ale aj o živote svojich starých rodičov.

Príbehy sú dnes zaujímavé tak pre deti, ako aj pre dospelých. Som rada, že som ich čítala aj teraz, v dospelosti. Určite inak ich vnímam, ako keď som bola dieťa. Dnes za nimi vidím kus ozajstnej histórie ozajstných ľudí. Aj keď vtedajšiemu režimu sa to hodilo do ideológie - ukazovať na chudobných a pracovitých Slovákov z Oravy, napísané to bolo obyčajným, zrozumiteľným, prístupným spôsobom, ako by to mohlo byť napísané aj dnes.

Autorka Mária Jančová sa občianskym menom volala Terézia Hečková, jej manželom bol František Hečko, autor románu Červené víno. Narodila sa v roku 1908 v Oravskom Podzámku a dožila sa 94 rokov.

Kniha dostala Cenu Fraňa Kráľa v roku 1955.

Toto vydanie z roku 1972 je už siedme. Autorom ilustrácií je maliar a grafik Ľudovít Ilečko, ktorý sa narodil v roku 1910 v Budapešti vo vzdelanej slovenskej rodine a zomrel ako 99-ročný.

Našla som na internete v Piešťanskom denníku z 8.decembra 2010 spomienku na neho:
"Ľudovít Ilečko mal veľmi prísneho otca, úradníka, ktorý chcel, aby nielen on, ale aj jeho ďalší bratia, najmä starší Jozef, študovali právo. Paradoxne, ale aj prirodzene – v protiklade s ráznym otcom ovplyvnila život mladého Ľudovíta jeho jemná, kultivovaná matka, ktorá okrem toho, že ovládala niekoľko svetových jazykov, nádherne hrala na klavíri. Chvíle, keď mama hrala, Ľudovítovi utkveli v pamäti až do konca života. Po tejto senzitívnej krehkej bytosti zdedil umelecké sklony. Aj keď najskôr poslúchol svojho radikálneho otca a začal v Bratislave študovať právo, vydržal iba rok. Uprosil rodičov, aby mu dovolili ísť do Prahy, pretože stovežatá ho priťahovala a fascinovala. K výtvarnému umeniu sa síce nedostal priamočiaro, ale o to intenzívnejšie sa mu venoval po celý svoj, takmer storočný život.

Ilustroval množstvo kníh najznámejších slovenských i svetových autorov. Z jeho dielne pochádzajú ilustrácie ku slovenským knihám Drevená dedina, Rozprávky starej matere, Jano, Čenkovej deti, Chlieb či Tichý Don od Michaila Šolochova, prvé vydanie Školy Arkadija Gajdara a Tolstého Krížovú cestu. Za posledné dve knihy dostal štátne ocenenie. Ľudovít Ilečko nakreslil aj farebný návrh oráča na obálke knihy Petra Jilemnického – Pole neorané, jeho ilustrácie si prezerali deti mnohých generácií v slovenských šlabikároch i čítankách."
17.04.2019, 19:42
Knihu som zobrala na knihobežníckom stretnutí v Bratislave pre ďalšiu knihobežníčku. Aj ja som ju čítala v detstve, mala som ju z knižnice, ktorú som vtedy veľmi rada navštevovala. Asi si ju - kým sa stretneme s knihobežníčkou - ešte prečítam.
13.04.2019, 20:42
Danickaz
Uvoľnená 31.03.2019, 20:59
Jarné KB stretnutie
undefined
Danickaz
Nájdená 01.02.2015, 22:21
Café Štúr Ďjelňa
Bratislava
Krásne rozprávanie starej mamy, ktorá sa starala o chorú vnučku. Kedysi som to čítala ako povinné čítanie, ale rada som sa k tomu vrátila aj po rokoch. Aj mojim deťom sa veľmi páčila.
31.03.2019, 20:45
Nyka
Uvoľnená 13.11.2014, 17:58
Trenčín
Nyka
Nájdená 12.07.2014, 11:30
Pridanie novej knihy
Pliešovce

NovíKnihobežníci

Čitateľ Kradnem.knihy
Partizánske
Čitateľ oliviabest-x
Bratislava
Čitateľ Duma
Bratislava
Čitateľ Lennnnna
Prešov
Čitateľ dordovavanesa
Čebovce
Čitateľ Karotka55
Bytča

NaposledyUvoľnené knihy

Jan van Helsing
Annette Wieviorka
Jozef Banáš
Susan Jane Gilman
Samantha Youngová
Michelle Paverová
Katarína Gillerová
Mirjam Dreerová
Margaret Mooreová
Steeleová J.-Christenberryová J.

NovéMiesta

Undefined, Slovenská republika
Undefined, Slovenská republika
Undefined, Slovenská republika
Undefined, Slovenská republika
Undefined, Slovenská republika
Undefined, Slovenská republika