Spolu už knihy precestovali:

O projekte Knihobežník

Tisícky kníh sú rozmiestnené po verejných priestranstvách a v dostupných budovách, aby ich mohli čitatelia nájsť, prečítať, doplniť ich príbeh na tomto webe a poslať ďalej. 

Knihy, ktoré sa zapojili do projektu, sú už od začiatku neobyčajné. Žiadnu z nich si čitatelia nekúpili – ale našli na verejných miestach, napríklad v telocvični alebo na zastávke električky. Každá kniha má samolepku s informáciou o tom, že sa zapojila do projektu Knihobežník a má na tomto webe svoj profil. Na ňom sa čitatelia môžu dozvedieť napríklad jej aktuálny status, polohu, zdravotný stav, ale hlavne – jej príbeh a príbehy jej predchádzajúcich čitateľov.

Ten, kto knihu nájde, si ju môže zobrať so sebou kam len chce – dúfame však, že čo najďalej a na čo najnetradičnejšie miesta, kde s ňou zažije vzrušujúce chvíle. Kniha však nie je jeho. Ak ju prečítal, budeme radi, ak sa s ostatnými knihobežníkmi podelí o svoje zážitky na tomto webe. Potom ju stačí jednoducho nechať niekde, kde knihu znova ktosi nájde a bude pokračovať v písaní jej životného príbehu.

Niečo nejasné? Tu sú otázky a odpovede:

Kto je knihobežník?

Knihobežník nie je obyčajný čitateľ. Knihobežník nielen číta knihy, ale píše aj ich príbehy. Veríme, že každá kniha má dva príbehy. Jeden napísal do jej vnútra spisovateľ, druhý môžeš napísať ty spolu s ostatnými.

Koľko kníh môžu nájsť knihobežníci?

V prvej fáze bolo uvoľnených viac ako 500 kníh. Momentálne ich cestuje po svete už viac ako 4500. Aktuálne voľné knihy nájdeš na našej knihobežníckej mape.

Ako poznám, že kniha patrí k projektu?

Každá kniha má na prebale výraznú samolepku - pozri akú peknú. Zároveň je na vnútornej strane obálky krátky návod, ako sa zapojiť, identifikačný kód a heslo knihy. Pozor, obálka knihy sa nemusí zhodovať s obrázkom v jej profile na webe.

Čo je životný príbeh knihy?

Knihy majú na www.knihobeznik.sk svoj vlastný profil. Na ňom sa dozvie čitateľ jej aktuálny status, polohu, zdravotný stav, môžu si prečítať jej denník alebo ho upraviť, či pridať fotografiu z miesta, kde s knihou vycestovali. Takto môže každý rozšíriť jej životný príbeh o dojmy z prečítanej knihy alebo o príhodu z jej nájdenia.

Ako vytvorím knihe životný príbeh?

Jednoducho. Projekt Knihobežník vznikol na Slovensku v roku 2010 a následne aj v Českej republike. V tom čase "sa narodilo a začalo žiť svoj príbeh" viac ako 500 kníh. Tento počet sa postupne rozšíril na súčasných viac ako 4500 kníh. Tvojou úlohou je takúto knihu nájsť, prihlásiť ju na svoje konto, prečítať a vrátiť späť medzi ľudí. Rôzni čitatelia môžu takto postupne vytvoriť životný príbeh každej knihy a nechať ju cestovať po celkom svete.

Ako funguje prihlasovanie a odhlasovanie knihy?

V prvom rade ju musíš nájsť. Aktuálne polohy kníh sú zaznačené na našej mape. Nesmúť, ak sa ti knihu nepodarí objaviť a hľadaj ďalšiu. Bohužiaľ, niektorí knihobežníci knihy našli a už ich neposlali naspäť do sveta. :-( Napriek tomu stále veríme, že sa nájdu aj poriadni knihomoli, ktorí sa chcú o potešenie z príbehov podeliť aj s ostatnými a knižky po prečítaní opäť uvoľnia.

Keď knihu nájdeš, prihlásiš ju na svoje čitateľské konto pomocou ID a hesla knihy, ktoré sú uvedené na samolepke vo vnútri knihy.  Kniha tak získa status čítaná. Následne môžeš písať príbeh knihy do jej internetového denníka. Keď sa rozhodneš knihu vrátiť medzi ľudí, odhlásiš - uvoľníš ju zo svojho konta a bude mať status voľná. Pri odhlasovaní uvedieš aj miesto, kde knihu ponechávaš. Čím presnejšie ho popíšeš, tým ľahšie ju ďalší knihomoľ nájde. A ešte niečo: všimli sme si, že niektorí knihobežníci nechávajú v knižkách tajné prekvapenia (záložky z dovolenky, pohľadnicu, kvetinu...). Skús to aj ty a poteš srdce iného knihomoľa!

Ako sa pridám ku knihobežníkom?

Stačí sa zaregistrovať na stránkach www.knihobeznik.sk.  

Čo znamenajú statusy knihy na jej profile?

Kniha môže mať nasledovné statusy - voľná, čítaná a stratená:

 • voľná znamená, že kniha je k dispozícií pre čitateľov na danom mieste
 • čítaná znamená, že ju čitateľ má práve prihlásenú na svoje konto
 • stratená znamená, že o knihe už traja používatelia nahlásili, že sa na danom mieste nenachádza, alebo že s sa knihou už 1 rok nič neudialo - to znamená, že buď ju nikto 1 rok nenašiel, alebo si ju niekto prihlásil k svojmu profilu a nevrátil naspäť do obehu. Ak sa však stratená kniha opäť nájde, my sa nesmierne potešíme :-) a ty ju môžeš opäť vrátiť do obehu.

Čo je to zdravotný stav knihy?

Zdravotný stav knihy vyjadruje jej opotrebovanie. Je to ako za školských čias, keď sme dostávali  učebnice od starších kolegov.  Zdravotný stav zaznamenáva každý čitateľ podľa svojho uváženia, jej stav sa môže časom zhoršovať, ale aj zlepšovať - v prípade, že knihu čitateľ polepí a tým vylieči. Čitateľov, ktorí majú zázračnú moc liečiť lepiacou páskou, máme obzvlášť radi.

Čo sú miesta?

Miesta sú jednoducho miesta, kde sa nachádzajú knihy. Miesta nájdeš na mape, každá zelená značka znamená, že na danom mieste sa nachádza voľná kniha pre knihobežníkov.

Ako sa počítajú kilometre?

Každá kniha by mala precestovať čo najviac kilometrov. V jej profile uvidíte, koľko toho už má „za sebou“. Keď knihu prenesiete z jedného miesta na druhé, po uvoľnení sa jej pripočítajú kilometre za vzdušnú vzdialenosť medzi týmito miestami. Nejde teda o kilometre, ktoré knižka s vami prešla po danej trase. Ak by to malo byť až takto presné, musela by každá kniha obsahovať napríklad čip s GPS modulom a asi uznáte sami, že to by nebolo celkom pohodlné riešenie ;-)

Dobre, našiel som teda na mape miesto, kde je kniha. Keď som tam prišiel, žiadna kniha tam nebola. Keď som sa opäť pozrel na mapu, kniha je stále na danom mieste.

Takáto situácia sa môže stať v prípade, keď knihu niekto medzitým našiel a zobral, ale ešte ju neprihlásil na svoje konto. Asi si ju veľmi chcel nechať pre seba. To je nám ľúto, snáď si to ešte raz premyslí a pochopí, že kniha si zaslúži, aby nezapadla prachom v jeho poličke.  Vzorní čitatelia prihlasujú knihy vždy a čo najskôr. Ak sa nájdu medzi knihobežníkmi aj zábudlivci, zvykneme ich upozorniť e-mailom po 1 mesiaci.

Našiel som knihu, ale jej ID a heslo sú zničené.

Žiaľ, aj napriek našim nezničiteľným samolepkám s prímesou titánu sa to môže stať. Napíš prosím e-mail na helpdesk@knihobeznik.sk, niečo vymyslíme.

Kto a prečo stojí za knihobežníkmi?

Organizátorom projektu je internetové kníhkupectvo Martinus.sk. Martinus.sk spolu s vydavateľstvami Evitapress, IKAR, Slovart, Tatran a Herial pripravil pre knihobežníkov  viac ako 600 kníh na hľadanie. Projekt sme vymysleli, lebo máme radi knihy a máme radi zábavu. A chceli sme sa o to s vami podeliť.

Môžem do projektu pridať vlastné knihy?

Áno! Pridať svoje vlastné knihy do Knihobežníka môžeš aj ty, ak sa zaregistruješ. Stačí si cez svoj profil stiahnuť nálepky, vytlačiť ich a oblepiť nimi knihy. Môžeš ich vytlačiť na špeciálny samolepiaci papier alebo na obyčajný papier a potom ich prilepiť pomocou lepidla či lepiacej pásky. Video, ako knihy polepiť a schovať, si pozri tu:Vždy si určite stiahni vnútorné nálepky s identifikačnými číslom knihy (ID). Podľa neho vieme každú jednu knihu ľahko rozpoznať. Ak chceš, stiahni si aj vonkajšiu nálepku na knihu - tá zas pomáha odlíšiť knihobežnícku knihu už na prvý pohľad od všetkých ostatných kníh na svete :-) Vo videu si ešte môžeš všimnúť aj tretí typ nálepiek - tie už ale na stiahnutie nenájdeš. Nič ti však nebráni, aby si vpísal na zadnú stranu knihy "meno, miesto, stav". Takto sa každý môže aj vlastnou rukou zapísať do jej životného príbehu a ohodnotiť stav, v akom knihu našiel.

TIP: Vonkajšie nálepky si môžeš už hotové objednať a rovno nimi oblepiť knihy.

Aké knihy môžem pridať?

Hocijaké! :-) Knihobežníci pridávajú knihy, ktoré by už nečítali a zbytočne by tak čakali v domácich knižniciach na ďalších čitateľov. Množstvo kníh do projektu putovalo aj ako "dedičstvo" po predchádzajúcom majiteľovi bytu, do ktorého sa noví knihobežníci práve nasťahovali. Alebo to boli knihy, na ktoré knihobežníci narazili (sťaby na poklad :-)) pri rekonštrukcii bytu či domu. Ak chceš naraz pridať desiatky či stovky kníh, pokúsime sa ti s tým pomôcť! Ozvi sa nám na helpdesk@knihobeznik.sk a spojíme naše sily ;-)

Kde nájdem novinky o Knihobežníkovi?

Snažíme sa pravidelne informovať o novinkách na našom blogu a čoskoro aj prostredníctvom newslettra, ktorý ti budeme radi posielať priamo do tvojej e-mailovej schránky.

Pomôžte šíriť dobrú myšlienku!

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby sa o projekte dozvedeli ďalší ľudia. Vytlačte si letáčiky alebo plagát s informáciou o Knihobežníkovi a napíšte nám, kde by ste ich chceli umiestniť. Možno práve vďaka vám sa zaregistrujú nové knihobežníci! A čím viac knihobežníkov, tým viac kníh, všakže? ;-)

Čo sú odznaky a body?

Odznaky sú tvoja odmena! Za rôzne aktivity získavaš rôzne odznaky. Dopredu ti neprezradíme aké odznaky získaš, nižšie nájdeš výber niekoľkých, ktoré môžeš získať. Čím viac odznakov máš, tým si lepší knihobežník! A keď ich budeš usilovne zbierať, možno za to dostaneš aj odmenu ;-)Za knihobežnícke aktivity tiež získavaš body, ktoré určujú tvoje celkové skóre. Celkové skóre určuje tvoju knihobežnícku hodnosť :-)

Pravidlá a podmienky používania

Knihobežník je predovšetkým zábava, pre vás čitateľov. Aby ste sa stali knihobežníkmi a mohli tvoriť príbehy stovky kníh zapojených do projektu, je potrebné dodržovať určité pravidlá.

 1. Organizátor projektu Knihobežník je internetové kníhkupectvo Martinus.sk, s.r.o., M.R.Štefánika 58, 036 01 Martin, IČO: 36440531, IČ DPH: SK2022139680.
 2. Užívateľ projektu je čitateľ – knihobežník. Do projektu sa zapojuje zaregistrovaním na internetových stránkach www.knihobeznik.sk a odomknutím prvej knihy. Registráciou čitateľ súhlasí použitím jeho osobných údajov pre marketingové účely Organizátora.
 3. Čitateľ je povinný dodržovať tieto pravidlá:
  • knihu po jej nájdení odomknúť a prihlásiť ju tak k svojmu účtu
  • po prečítaní knihu vrátiť späť do obehu, medzi ľudí
  • knihu by nemal držať viac ako 1 mesiac
  • zodpovedne sa o knihu starať, chrániť ju pred poškodením
  • správať sa v prostredí webu slušne, s rešpektom k ostatným čitateľom, nepoužívať vulgarizmy (v užívateľských údajoch, komentároch, recenziach, komentároch, nahraných fotografiách, správach)
 4. Ak sa bohužiaľ stane, že čitateľ závažne poruší pravidlá v bode 3, organizátor si vyhradzuje právo kedykoľvek vyradiť tohto čitateľa z projektu.
 5. Do projektu je možné pridať aj vlastné knihy.
 6. Novinky o projekte sa nachádzajú na našom blogu, na Facebook stránke a Twitteri.
 7. Všetkým zaregistrovaným užívateľom môžeme nepravidelne (maximálne niekoľkokrát ročne) posielať informácie v podobe newslettra, ktoré obsahujú novinky o projekte Knihobežník. Ak užívateľa e-maily od nás obťažujú, môže sa kedykoľvek odhlásiť prostredníctvom napísania e-mailu na helpdesk@knihobeznik.sk. Zároveň si vyhradzujeme právo posielať e-maily potrebné pre prevádzku tejto služby a odhlásiť sa z nich dá len deaktiváciou konta. O deaktiváciu konta je možné kedykoľvek požiadať e-mailom na helpdesk@knihobeznik.sk.

Ochrana osobných údajov

Prevádzkovateľom projektu Knihobežník a internetových stránok www.knihobeznik.sk (ďalej len "Projekt") je Martinus.sk, s.r.o., M.R.Štefánika 58, 036 01 Martin, IČO: 36440531, IČ DPH: SK2022139680. My v Martinus.sk chránime tvoje súkromie. Aby sme ti mohli poskytnúť všetky služby, potrebujeme o tebe vedieť základné informácie. Niektoré z nich majú povahu osobných údajov v zmysle Zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov. My sa týmto zákonom pri používaní tvojich údajov riadime.

Pred plnohodnotým používaním stránok je potrebné zaregistrovať sa. Pri registrácii a používaní je potrebné poskytnúť nasledovné informácie:

 • meno alebo voliteľne prezývka
 • tvoju e-mailovú adresu (slúži na tvoju identifikáciu v systéme a na komunikáciu s tebou)
 • mesto, kde bývaš
 • voliteľne tvoju fotografiu
 • voliteľne celé tvoje meno (ak chceš pridávať svoje vlastné knihy)
 • voliteľne ulicu a číslo domu (ak chceš pridávať svoje vlastné knihy)
 • voliteľne krajinu, kde bývaš (ak chceš pridávať svoje vlastné knihy)

Tieto údaje sú uchovávané v chránenej databáze na našom serveri, aby si ich nemusel nanovo zapisovať pri každej návšteve. Svoje údaje a ďalšie nastavenia môžeš kedykoľvek zmeniť prostredníctvom e-mailu helpdesk@knihobeznik.sk alebo po prihlásení v sekcii Upraviť účet (odkaz). V prípade, že si želáš zrušiť svoju registráciu, požiadaj nás o to e-mailom. Tvoje konto bude deaktivované.

Počas tvojej návštevy sú na našom serveri uchovávané informácie, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie Projektu (akú knihu si odomkol, kde si ju našiel a podobne).

Prevádzkovateľ môže tretím stranám alebo verejnosti poskytnúť súhrnné štatistické informácie o uživateľoch, návštevnosti, a ďalšie údaje, avšak na základe nich nie je možné nijakým spôsobom identifikovať jednotlivých užívateľov.

NovíKnihobežníci

Čitateľ Jana Ružičková
Bratislava
Čitateľ Brunka
Kysucké nové mesto
Čitateľ Leuš
Brezovica
Čitateľ Majuska80
Pruské
Čitateľ Zuzsul
Brezno
Čitateľ Kradnem.knihy
Partizánske

NaposledyUvoľnené knihy

Thomas H. Block
Jacques Chabannes
Robin Cook
Adriana Macháčová
Trevor Stone, Gail Darlingtonová
Thomas Harris
Arthur Hailey
Pierre Boulle
Marc Cerrone
Joseph Wambaugh

NovéMiesta

Undefined, Slovenská republika
Undefined, Slovenská republika
Undefined, Slovenská republika
Undefined, Slovenská republika
Undefined, Slovenská republika
Undefined, Slovenská republika